Co je to slitinová trubka ASTM A335 Gr P11

ASTM A335 Gr P11 (také známý jako ASME SA335 Gr P11) je nízkolegovaná -chromová-molybdenová (Cr-Mo) feritická bezešvá ocelová trubka a je to jedna z nejrozšířenějších jakostí v normě ASTM A335. Jeho typické složení je 1,25 % Cr - 0.5 % Mo. Díky synergickému účinku chrómu a molybdenu nabízí ve srovnání s běžnou uhlíkovou ocelí vynikající pevnost při vysokých-teplotách a odolnost vůči vodíkové korozi.
Trubky ze slitiny P11 vykazují vynikající komplexní výkon při středně-vysokých teplotách v rozsahu od 430 stupňů do 550 stupňů, vyznačují se svařitelností, možnostmi zpracování za studena i za tepla a-efektivitou nákladů. Pro hydrogenační jednotky v rafineriích, potrubí přehříváků v kotlích elektráren a potrubí pro vysokoteplotní procesy jsou bezešvé ocelové trubky ASTM A335 Gr P11 spolehlivým materiálem, který byl ověřen několik desetiletí.
Pokud je váš projekt vystaven vysokoteplotní vodíkové korozi nebo vyžaduje vyšší pevnost při tečení než uhlíková ocel, ale dosud nesplňuje přísné požadavky P22 nebo P91, P11 je často technicky a ekonomicky nejoptimálnější volbou.
P11 Umístění do řady chrom-molybdenové oceli
Norma ASTM A335 pokrývá několik druhů slitin chrom-molybdenu. P11 je typický zástupce středního obsahu chrómu (1,25 % Cr), spadající mezi P5 (5 % Cr) a P22 (2,25 % Cr). Ve srovnání s běžnou uhlíkovou ocelí (jako je A106 Gr B) má P11 výrazně vyšší dovolené napětí a odolnost vůči vodíkové korozi při vysokých teplotách; ve srovnání s vyšším obsahem chrómu P22 nebo P91 má P11 lepší svařitelnost a nižší cenu materiálu.
Srovnání: uhlíková ocel (A106 Gr B) vs. ASTM A335 Gr P11 vs. P22
| Parametr | Uhlíková ocel (A106 Gr B) | ASTM A335 Gr P11 | P22 |
|---|---|---|---|
| Obsah Chromu (Cr) | - | 1.00–1.50% | 1.90–2.60% |
| Obsah molybdenu (Mo) | - | 0.44–0.65% | 0.87–1.13% |
| Typická maximální provozní teplota | ~400 stupňů | ~550 stupňů | ~580 stupňů |
| Odolnost proti vodíkovému útoku | Nízký | Střední (vhodné pro-vodík při vysokých teplotách) | Vyšší |
| Relativní náklady | Základní linie | Střední | Vyšší |
Základní hodnota: P11 vyplňuje výkonnostní mezeru mezi uhlíkovou ocelí a vyšší-chromovou-molybdenovou ocelí a je „standardním řešením“ pro mnoho středně-teplotních a vysokotlakých-procesních potrubí.
Chemické složení – ASTM A335 Gr P11 (tepelná analýza, hmotn. %)
| Stupeň | C | Mn | P max | S max | Si | Cr | Mo |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P11 | 0.05–0.15 | 0.30–0.60 | 0.025 | 0.025 | 0.50–1.00 | 1.00–1.50 | 0.44–0.65 |
Vysvětlení funkcí prvků:
- Uhlík (C) 0,05–0,15 %: Vyrovnává pevnost a svařitelnost, přičemž horní mez je relativně nízká pro usnadnění svařování.
- Chrom (Cr) 1,00–1,50 %: Zlepšuje antioxidační vlastnosti a odolnost vůči vodíkové korozi.
- Molybden (Mo) 0,44–0,65 %: Zvyšuje pevnost při tečení při vysokých-teplotách a zabraňuje popouštěcímu křehnutí.
- Křemík (Si) 0,50–1,00 %: Deoxidátor, který také zvyšuje odolnost proti oxidaci.
Minimální mechanické vlastnosti – ASTM A335 Gr P11 (podélný vzorek)
| Stupeň | Pevnost v tahu (ksi) | Pevnost v tahu (MPa) | Mez kluzu (ksi) | Mez kluzu (MPa) |
|---|---|---|---|---|
| P11 | 60 | 415 | 30 | 205 |
Doplňující vysvětlení:
- Mez kluzu je specifikovaná hodnota při zbytkové deformaci 0,2 % (nebo napětí odpovídající celkovému prodloužení 0,5 % při zatížení).
- Prodloužení po-lomu (podélné, měřená délka 4D): Obecně je požadováno, aby bylo větší nebo rovné 30 % (konkrétní podrobnosti naleznete v nejnovější verzi ASTM A335).
- Pevnost P11 při pokojové teplotě je podobná jako u P22, ale dovolené napětí při vysokých teplotách je nižší než u P22.
Fyzikální vlastnosti (referenční hodnoty, normalizovaný a temperovaný stav)
| Hustota | Tepelná vodivost (při 100 stupních) | Specifické teplo (při 20 stupních) | Elektrický odpor (při 20 stupních) | Koeficient tepelné roztažnosti (20–300 stupňů) | Modul pružnosti (při 20 stupních) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7,85 g/cm³ | Přibližně. 42 W/m·K | Přibližně. 460 J/kg·K | Přibližně . 0.30 μΩ·m | Přibližně . 12.2 μm/m· stupně | Přibližně. 200 GPa |
výkonnostní charakteristiky trubek ze slitiny ASTM A335 Gr P11
Dobrá pevnost při vysokých{0}}teplotách
Molybden (0,44–0,65 %) v P11 výrazně zvyšuje pevnost materiálu při tečení při vysokých teplotách. V rozsahu 450–500 stupňů je její dovolené napětí přibližně 1,5–2krát větší než u uhlíkové oceli (A106 Gr B). To umožňuje trubkám P11 používat při stejném tlaku tenčí tloušťku stěny nebo odolávat vyššímu tlaku při stejné tloušťce stěny.

Vynikající odolnost proti vodíkové korozi
V ropném a petrochemickém průmyslu je vysokoteplotní vodíková koroze (HTHA) jedním z hlavních způsobů selhání potrubí z uhlíkové oceli. Obsah chrómu 1,25 % v P11 činí rozsah použitelných teplot a parciálního tlaku vodíku na Nelsonově křivce výrazně vyšší než u uhlíkové oceli. Podle standardu API 941 lze P11 bezpečně a spolehlivě používat pro dlouhodobý-provoz za podmínek přibližně 450 stupňů a parciálního tlaku vodíku 2–3 MPa.

Vynikající antioxidační a antikorozní-vlastnosti
Chrom vytváří na povrchu oceli hustou ochrannou vrstvu oxidu chrómu (Cr₂O₃), což umožňuje P11 mít delší životnost než uhlíková ocel ve vysokoteplotních oxidačních atmosférách. Zároveň je odolnost P11 v prostředí se střední a nízkou-teplotou sírové koroze také lepší než u běžné uhlíkové oceli.

Vynikající zpracování a svařovací výkon
Ve srovnání s P22 nebo P91 s vyšším obsahem chrómu má P11 nižší uhlíkový ekvivalent a je méně citlivý na svařování trhlin za studena. Lze použít konvenční svařovací procesy (jako je ruční obloukové svařování SMAW, argonové obloukové svařování GTAW). Teplota předehřívání je obvykle 150–200 stupňů a požadavky na tepelné zpracování po svařování (PWHT) jsou relativně mírné (typicky 650–730 stupňů pro udržení). Díky tomu má P11 významné výhody{12}}při instalaci a údržbě na místě.

Specifikace naší společnosti a továrny a dostupnosti

Jiangsu Cunrui Metal Products Co., Ltd. je profesionální výrobce specializující se na výrobu a export trubek z uhlíkové oceli s velkou továrnou- na ploše více než 20 000 metrů čtverečních. Naše továrna je vybavena moderními výrobními linkami, včetně zařízení na válcování za tepla, tažení za studena a zařízení na výrobu bezešvých trubek, s roční produkcí více než 80 000 tun. Máme profesionální tým inženýrů, techniků a inspektorů kvality, kteří mají bohaté zkušenosti v odvětví ocelových trubek a jsou odhodláni poskytovat zákazníkům vysoce-kvalitní produkty a služby.
Specifikace a dostupné možnosti – ASTM A335 Gr P11
| Parametr | Podrobnosti |
|---|---|
| Norma | ASTM A335 / ASME SA335 |
| Stupeň / Materiál | Stupeň P11 (1,25Cr-0,5Mo) |
| Formulář produktu | Bezešvé kulaté potrubí |
| Rozsah vnějšího průměru | 13,7 mm (1/4") – 914 mm (36"); větší velikosti na vyžádání |
| Rozsah tloušťky stěny | Sch 40, Sch 80, Sch 120, Sch 160, XXS a custom (až ~60 mm) |
| Délka | SRL (4–7 m), DRL (8–13 m) nebo zkrátit-na-délku (3/6/9/12 m) |
| Podmínka dodání | Normalizované + Tempered (N+T) ; Na požádání žíhané |
| Konec Dokončit | Hladký konec nebo zkosený konec (pro svařování na tupo) |
| Povrchová úprava | Nakládané (za tepla-válcované) / soustružené nebo za studena-tažené světlé |
| Servisní teplota | Doporučeno pro dlouhodobý-provoz až do ~550 stupňů |
Všechny materiály jsou k dispozici k dodání:
- EN 10204 3.1 Záruční list (sledování chemického složení a mechanických vlastností podle čísla pece)
- Zpráva o měření PMI (100% detekce přenosného spektrometru)
- Zpráva o nedestruktivním testování (ultrazvukové UT, vířivé proudy ET, hydrostatický test)
- Nepovinné kontroly třetí{0}}strany (SGS, BV, TÜV)




Pokud potřebujete aktuální inventář, cenu a technickou dokumentaci bezešvých ocelových trubek ASTM A335 třídy P11, uveďte prosím následující informace:
- Specifikace: Vnější průměr (OD) × Tloušťka stěny (WT) × Délka (L)
- Množství: metry nebo kusy
- Standardní požadavek: ASTM A335 / ASME SA335
- Místo dodání: Název přístavu nebo adresa továrny
Náš inženýrský a exportní tým poskytne cenovou nabídku, harmonogram dodávek a certifikační dokumenty do 24 hodin.
Typické oblasti použití

Bezešvá ocelová trubka ASTM A335 Gr P11
1. Rafinace ropy a petrochemie
- Hydrogenační úprava/hydrokrakovací jednotka: Procesní potrubí v prostředí vodíku s vysokou-teplotou a vysokým{1}}tlakem
- Jednotka katalytického reformování: Vstupní a výstupní potrubí vysokoteplotního-reaktoru
- Zpožděná koksovací jednotka: Vysokoteplotní-potrubní plynovod
- Jednotka na rekuperaci síry: Vysokoteplotní plynovod-obsahující síru-
2. Výroba tepelné energie
- Potrubí přehřívače/dohřívače kotle (zejména sekce střední-teploty)
- Hlavní parní potrubí (platí pro středně-teplotní a středotlaké-jednotky)
- Spojovací potrubí kotle
3. Závody na výrobu hnojiv a metanolu
- Výstupní potrubí reformátoru
- Vysokoteplotní procesní plynovod
4. Průmyslová vysokoteplotní-potrubní síť
- Centrální vysokoteplotní parní-potrub pro vytápění
- Hlavní parní potrubí průmyslové kotelny
Proč zvolit P11 místo uhlíkové oceli nebo vyšší slitiny?
Často dostáváme otázku: "Proč nepoužít běžnou uhlíkovou ocel (A106 Gr B)? Nebo jednoduše upgradovat na P22?"
Na základě praktických zkušeností:
- vs. uhlíková ocel (A106 Gr B): Když provozní teplota překročí 400 stupňů nebo je v prostředí vodíku o vysoké teplotě (podle Nelsonovy křivky), pevnost při tečení a odolnost uhlíkové oceli vůči vodíkové korozi jsou nedostatečné. P11 má za těchto podmínek významné výhody z hlediska životnosti a bezpečnosti.
- vs. P22: Když je maximální teplota nižší než 520 stupňů a nedochází k žádnému zvlášť vysokému tlaku vodíku, P11 může plně vyhovět požadavkům a okno procesu svařování je širší, s nižšími náklady na materiál. P11 je ekonomičtější volbou pro mnoho „středních provozních podmínek“.
Setkali jsme se s případy, kdy zákazníci zvolili P11 místo uhlíkové oceli u vysokoteplotních-vodíkových potrubí, čímž se úspěšně prodloužila doba údržby ze 2 let na více než 6 let. Zaznamenali jsme také případy, kdy zákazníci nadměrně používali P22, což vedlo ke zbytečnému zvýšení obtížnosti svařování a nákladů.
Naše zkušenosti s dodávkami
Jiangsu Cunrui Metal Products Co., Ltd. má více než 15 let zkušeností s dodávkou slitinových trubek řady ASTM A335. Kumulativně jsme dodali tisíce tun bezešvých trubek Gr P11 do 200+ domácích a mezinárodních projektů v oblasti rafinace ropy, petrochemie a energetiky.
Nejen, že dodáváme materiály, které splňují normy, ale klademe větší důraz na pomoc našim zákazníkům:
Na základě skutečné provozní teploty a tlaku ověřte racionálnost tloušťky stěny a výběr materiálu.
Poskytněte doporučené parametry procesu svařování (WPS) a specifikace tepelného zpracování po-svaření;
Zajistěte rychlé dodání nouzových projektů - udržujte pravidelné zásoby potrubních materiálů P11 různých specifikací.
Od hydrogenačních jednotek severoamerických rafinérií přes renovace kotlů v elektrárnách v jihovýchodní Asii až po vysokoteplotní linky petrochemických projektů na Blízkém východě - P11 je jednou ze značek, pro které jsme nejčastěji kotováni a také dostáváme od zákazníků nejčastěji opakované objednávky.

Často kladené otázky (FAQ)
- Otázka: Jaké jsou rozdíly mezi ASTM A335 Gr P11 a A213 Gr T11?
Odpověď: Jejich chemické složení je úplně stejné. Rozdíly jsou ve formě produktu a platných normách:
P11 odpovídá ASTM A335 (Pipe), což je typicky trubka s velkým-průměrem a používá se v potrubních systémech.
T11 odpovídá ASTM A213 (Tube), což je typicky malá -tenkostěnná- trubka o průměru a používá se v topných plochách kotlů.
- Otázka: Je po svařování materiálu potrubí P11 povinné tepelné zpracování po svařování (PWHT)?
Odpověď: Podle ASME VIII nebo ASME B31.3 a dalších norem je pro Cr-Mo legovanou ocel s tloušťkou stěny přesahující určitou hodnotu (obvykle větší nebo rovnou 13 mm) povinná PWHT. I když je tloušťka stěny tenčí, pro zajištění houževnatosti a odolnosti spoje vůči vodíku se doporučuje provádět PWHT (typický proces: držte při 650–730 stupních po dobu vypočítanou na základě tloušťky stěny).
- Otázka: Jak lze rychle odlišit P11 od běžné uhlíkové oceli?
Odpověď: Na místě- lze použít přenosný spektrometr (PMI) k detekci obsahu chrómu (Cr) a molybdenu (Mo). Obsah Cr v P11 je přibližně 1,0–1,5 % a obsah Mo je přibližně 0,44–0,65 %. Obyčejná uhlíková ocel neobsahuje žádná nebo jen velmi stopová množství Cr a Mo. Vizuální kontrola a kyselé mytí je nedokáže účinně rozlišit.
- Otázka: Jaká je maximální trvalá provozní teplota pro P11?
Odpověď: Na základě údajů o tečení není doporučená dlouhodobá- nepřetržitá provozní teplota obvykle vyšší než 550 stupňů . Pokud je tato teplota překročena, je třeba zvážit použití slitiny P22 nebo vyšší-kvalitní slitiny.
- Otázka: Může být materiál potrubí P11 použit v podmínkách obsahujících vodík-?
Odpověď: Ano. P11 je jedním z běžně používaných materiálů při hydrogenačních procesech. Jeho konkrétní použitelnost je však potřeba určit podle Nelsonovy křivky (API 941): včetně parciálního tlaku vodíku a provozní teploty. Za podmínek vyšší teploty nebo vyššího parciálního tlaku vodíku může být vyžadován P22 nebo P91.

